Zlatý lihovar potřetí

V úterý 31.10. byla na pravidelném jednání VUR (výbor územního rozvoje) prezentována již 3. studie toho, jak si investor představuje rozvoj  území bývalého Zlíchovského lihovaru.

Hlavní budova – dominanta (dnes totiž každý chce stavět dominanty), byla oproti minulé verzi snížena o 3 podlaží, tj. na 12, i když IPR (institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy) původně požadoval max. 10 podlaží. V projektu je naplánováno 543 bytů a mateřská školka pro 50 dětí, která má bohužel dost nešťastně umístěné hřiště přímo u frekventované Strakonické ulice.

Dalo by se říci, že každá další prezentace přináší posun k lepšímu. Můžeme třeba i doufat ve veřejnou prezentaci projektu investorem, v nějakém pro občany vhodném čase.

Předsedkyně VUR arch. Hamanová si v radničním plátku postěžovala, že občané převážně nesouhlasí s jakoukoli výstavbou. Můžeme paní architektku ujistit, že tomu tak není, pouze nechceme zabetonovat hřiště, parky a další kousky zeleně, které na Praze 5 zůstaly. Naopak citlivý rozvoj a architektonicky nadprůměrné projekty občané zcela jistě podpoří.

Karel Bauer